Na mnoha místech dnes najdeme kromě klasických oken i umělou vzduchotechniku. Ta slouží k přívodu čerstvého vzduchu a odvodu toho vydýchaného. Navíc často funguje také jako klimatizace. Díky tomu vytváří v dané místnosti optimální prostředí, což pomáhá nejen soustředění, ale přispívá také k pohodlí všech, kteří tam jsou.
Ovšem podobně jako kterékoliv jiné zařízení, i ona se může postupem času porouchat. Proto se doporučuje nechat jednou za čas provést její prohlídku. Otázkou ovšem je, jak často máme nechat revize vzduchotechniky provádět.
To samozřejmě záleží hned na několika faktorech. Tím prvním je to, zda se jedná o soukromou rezidenci, například dům či byt, nebo veřejné místo. V tom druhém případě totiž máme odpovědnost i za návštěvníky a za to, že se jim během pobytu na daném místě nic nestane. A vzhledem k tomu, že zde bývá vzduchotechnika prakticky jediným způsobem výměny vzduchu, může se v případě její poruchy udělat v dané místnosti prakticky nedýchatelno. A to především starší lidé nemusí dobře ustát.
Dále je potřeba uvážit, jak často je používána a s jakou intenzitou. Není totiž žádným tajemstvím, že časté používání vede k dřívějšímu opotřebení. A opotřebení vede k poškození, nebo alespoň ke snížení účinnosti. A tomu je potřeba předejít dříve, než to nastane.
Samozřejmě se můžeme ptát, zda je to vše skutečně nezbytné. Tady si však musíme uvědomit, že velká část celého systému je ukryta uvnitř stěn, mimo náš zrak. Pokud se zde objeví nějaké poškození, nemáme prakticky šanci na něj přijít, dokud nezačne působit problémy. A to už může být pozdě.
Je tedy pochopitelné, že bychom neměli pravidelné revize zanedbávat, ať už máme klimatizaci doma či v zaměstnání. Jde tu totiž nejen o náš komfort, ale také o peníze – oprava většího poškození stojí podstatně více, než když problém podchytíme v zárodku. Navíc, pokud bude snížená účinnost, spotřebujeme k dosažení stejného efektu více elektřiny. A to se nám rozhodně nevyplatí.
© Panton.cz - Všechna práva vyhrazena. Advance Fitness Theme